»Najprej dihalnih, da bo bolnik lahko popolnoma samostojno zadihal, nato pa še mišic rok, nog in trupa, da se bo lahko spet vrnil v običajno življenje.«
»Bolniki so v umetni komi od 2 do 5 dni. Drugi dan naredimo bronhoskopijo, da preverimo, kako so nova pljuča prišita in povezana s sapnikom. Po nekaj dneh se bolnik začne prebujati in spontano dihati.«
»Bolnika smo sprejeli, vzpostavili zunajtelesni krvni obtok in potem je bil skoraj mesec dni popolnoma odvisen od zunajtelesnega obtoka, saj je šlo za popolno odpoved pljuč zaradi covida.«
»V Sloveniji smo prišli do te stopnje, da smo presadili covidnemu bolniku pljuča, ki so mu odpovedala.«
»To je samo za res izbrane bolnike, ki morajo izpolnjevati natančne pogoje. Ni tako enostavno, da bi kar vsak bolnik, ki so mu pljuča odpovedala, dobil nova.«
»Naš bolnik je zbolel konec oktobra s kašljem in temperaturo.«
»Pri pljučih tega še ne vemo, vendar če bi se pokazalo, da to velja tudi za pljuča, bi to lahko pojasnilo hujši potek pri moških.«
»Pri vsakem bolniku pred sprejemom odločimo, ali sprejem za bolnika predstavlja rešitev in mu lahko pomagamo ali sprejem na neki način predstavlja samo podaljševanje agonije.«
»Nekdo s presajenimi pljuči ne bo nikoli več popolnoma zdrav.«
»Pri nas je bila v prvem valu smrtnost majhna – razen pri bolnikih v visoki starosti – ravno zato, ker je vsak bolnik dobil vse, kar je bilo možno.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju